Dąbek Dorota
Dorota Dąbek - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik naukowy w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego; sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie; autorka publikacji z zakresu prawa administracyjnego oraz sądowoadministracyjnego, zwłaszcza prawa samorządu terytorialnego i źródeł prawa, w tym m.in. monografii: Prawo miejscowe samorządu terytorialnego (2003), Prawo sędziowskie w polskim prawie administracyjnym (2010) oraz podręcznika Prawo miejscowe (2015); współautorka komentarzy do ustaw samorządowych i Konstytucji RP.
- Prawo miejscowe
- Prawo sędziowskie w polskim prawie administracyjnym
- Przewodnik po prawie administracyjnym
Dąbek Paweł
Paweł Dąbek - pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Prawa Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Dąbkiewicz Krzysztof
Krzysztof Dąbkiewicz - sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Toruniu; autor komentarzy do Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego wykonawczego, a także książek oraz kilkudziesięciu artykułów i glos z zakresu prawa karnego procesowego, materialnego i prawa wykroczeń.
- Kodeks postępowania karnego. Komentarz do zmian 2015
- Kodeks karny wykonawczy. Komentarz do nowelizacji 2016
- Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz
- Kodeks karny wykonawczy. Komentarz
Dąbrowska Joanna
Joanna Dąbrowska - absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Bankowości, szef działu przepływów pieniężnych w spółce grupy Airbus.
Dąbrowska Justyna
Justyna Dąbrowska - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; adwokat; autorka publikacji naukowych i kometarzy z zakresu prawa gospodarczego.
- Rozpoznawanie przez sądy spraw gospodarczych Komentarz
- Zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych
- Spółki Skarbu Państwa na rynku kapitałowym
- Szczególne formy spółek
Dąbrowska Paula
- Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia
- PAKIET: Świadectwo pracy na nowych zasadach oraz inne zmiany w prawie pracy w 2017 r. + Minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia
Dąbrowska-Kardas Małgorzata
Dr Małgorzata Dąbrowska-Kardas - w 2007 r. obroniła rozprawę doktorską przygotowaną pod kierunkiem prof. A. Zolla. Jako stypendystka Stowarzyszenia Maxa Plancka prowadziła badania naukowe w Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim (MPI ICC). Adwokat, przewodnicząca Zespołu ds. wewnętrznych aktów normatywnych adwokatury Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich ORA w Krakowie. Autorka lub współautorka kilkunastu publikacji z zakresu prawa karnego oraz konstytucyjnych podstaw odpowiedzialności karnej.
- Analiza dyrektywalna przepisów części ogólnej kodeksu karnego
- Kodeks karny. Część szczególna. Tom II. Komentarz do art. 117-211a (cz.1). Komentarz do art. 212-277d (cz. 2)
- Kodeks karny. Część ogólna. Tom I. Komentarz do art. 1-52 (cz.1). Komentarz do art. 53-116 (cz. 2)
- Kodeks karny. Część szczególna. Tom III. Komentarz do art. 278-363
- Analiza dyrektywalna przepisów części ogólnej kodeksu karnego [KSIĄŻKA PAPIEROWA + EBOOK PDF]
Dąbrowski Daniel
Daniel Dąbrowski - doktor nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Gospodarczego i Ubezpieczeń na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego; radca prawny; zdobył wyrożnienie w konkursie Złote Skrzydła w 2011 r. za publikację Nabywanie akcji własnych przez spółkę akcyjną (Warszawa 2010); autor licznych artykułów z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa przewozowego, współautor opracowania Prawo przewozowe. Komentarz (2014).
- Prawo przewozowe. Komentarz
- Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR). Komentarz
- Status prawny małżonków w spółkach cywilnych i handlowych
Dąbrowski Stanisław
Dach Zofia
Dadańska Katarzyna Anna
Dr Katarzyna Anna Dadańska - adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, prorektor Wyższej Szkoły Zawodowej "Oeconomicus" Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Szczecinie, radca prawny. Autorka publikacji z zakresu prawa cywilnego, handlowego i prawa pracy.
Dale Margaret
Margaret Dale jest konsultantką do spraw zatrudnienia. Pracowała jako dyrektor generalny konsorcjum uniwersytetów świadczących usługi w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi oraz specjalista ds. HR w instytucjach samorządowych, służby zdrowia i w szkolnictwie wyższym.
Dalecka Aleksandra
Damasiewicz Agnieszka
Dr Agnieszka Damasiewicz - autorka publikacji dotyczących analizy prawne i praktycznych aspektów zawierania w umowach postanowień w wielu alternatywnych wesjach.
- Umowa o roboty budowlane ze wzorami
- Najem i wynajem lokali komercyjnych
- Intercyzy i umowy między konkubentami
Dańczak Paweł
Paweł Dańczak - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Polskiego Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; członek pozaetatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, członek zwyczajny Stowarzyszenia Edukacji Administracji Publicznej; jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem prawa o szkolnictwie wyższym oraz proceduralnych zagadnień przyznawania stopni naukowych i tytułu naukowego.
- Decyzja administracyjna w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów
- Postępowanie administracyjne i postępowanie przed sądami administracyjnymi
Daniel Paweł
Paweł Daniel - doktor nauk prawnych, starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, wykładowca w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.
Daniluk Paweł
Paweł Daniluk - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu; autor około 150 publikacji, w tym książki Przestępstwa podobne w polskim prawie karnym, Warszawa 2013, wyróżnionej w 50. konkursie "Państwa i Prawa" na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych w kategorii rozpraw habilitacyjnych.
Daniluk-Jarmoniuk Anna
Dankowska Małgorzata
Darkowski Tomasz
Tomasz Darkowski - dyrektor Departamentu Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości; adwokat niewykonujący zawodu.
Darmorost Elżbieta
Daszczuk Paweł
Daszczyńska-Ciborowska Anna
Dauter Bogusław
Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Specjalizuje się w tematyce związanej z postępowaniem podatkowym i sądowoadministracyjnym oraz podatkami dochodowymi. Jest autorem i współautorem wielu prac z tego zakresu.
- Ustawa o referendum lokalnym. Komentarz
- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Orzecznictwo
- Samorządowe prawo wyborcze. Komentarz
- Kodeks wyborczy. Komentarz
- Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego
- Wzory pism i orzeczeń w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz
- Ordynacja podatkowa. Komentarz
Davis Tony
Dawidziuk Ewa
Ewa Dawidziuk - doktor nauk prawnych; w latach 2005-2007 zatrudniona w Kancelarii Sejmu; od 2007 r. pracownik w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich; autorka publikacji z zakresu prawa karnego wykonawczego, w tym m.in. raportów Rzecznika Praw Obywatelskich z działalności Krajowego Mechanizmu Prewencji w Polsce oraz artykułów: Praktyka przestrzegania praw nieletnich w Polsce w kontekście działalności Rzecznika Praw Obywatelskich, Art. 4 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego w świetle ratyfi kowanych przez Polskę umów międzynarodowych, Udział osoby pozbawionej wolności w pogrzebie najbliższej osoby - rozważania na tle art. 141a Kodeksu karnego wykonawczego, Sytuacja obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w zagranicznych jednostkach penitencjarnych.
Dębicka Anetta Jaxa
Anetta Jaxa Dębicka - doktor nauk prawnych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autor i współautor szeregu publikacji z zakresu administracji publicznej oraz teorii państwa i prawa, w szczególności poświęconych zagadnieniom rozwoju demokratycznego państwa prawa. Ponadto autor i koordynator programów, szkoleń i Szkół Letnich adresowanych do wysokich urzędników administracji publicznej oraz studentów kierunku administracja w krajach Europy Środkowej i Wschodniej finansowanych m.in. przez Canadian Bureau for International Education - CBIE, Local Government Public Service Reform Initiative, Open Society Institute - LGI/OSI, Poland-America-Ukraine Cooperation Initiative - PAUCI.
Dębiński Antoni
Ksiądz Antoni Dębiński, profesor nauk prawnych - rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II od 2012 r. Specjalista w zakresie prawa rzymskiego i kanonicznego. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach z obszaru rzymskiego prawa karnego, sakralnego, administracyjnego. Bada historię i współczesność prawa rzymskiego, europejską historię prawną oraz historię prawa kościelnego. Jest autorem wielu książek z tego zakresu.
Dębowska Aleksandra
Aleksandra Dębowska - doktorantka w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego; jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki sądownictwa konstytucyjnego i praw człowieka.
- Prawo konstytucyjne. Repetytorium
- Konstytucyjny spór o granice zmian organizacji i zasad działania Trybunału Konstytucyjnego: czerwiec 2015 - marzec 2016
Dębowski Paweł
Dębska Monika
Demendecki Tomasz
Tomasz Demendecki - doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik naukowy Katedry Postępowania Cywilnego i Międzynarodowego Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; komornik sądowy; adwokat; ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; autor i współautor publikacji z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego (w tym porównawczego) oraz ustroju organów ochrony prawnej.
- Ustrój organów ochrony prawnej. Wybór źródeł. Akty normatywne. Orzecznictwo [EBOOK PDF]
- Ustrój organów ochrony prawnej. Część szczegółowa
- Postępowanie cywilne. Kazusy. Testy. Wzory
- Prawo własności przemysłowej. Komentarz
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I i II
Deneka Magdalena
Denys Andrzej
Andrzej Denys - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk medycznych; specjalista w zakresie mikrobiologii medycznej, wirusologii lekarskiej, zdrowia publicznego i promocji zdrowia; autor wielu prac z tych dziedzin opublikowanych w kraju i za granicą; doświadczony nauczyciel akademicki o twórczym podejściu do problemów kształcenia przed- i podyplomowego; od wielu lat pracuje w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, współpracuje też z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi; członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.
- Zakażenia szpitalne w wybranych oddziałach. Część II
- Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 1. Wybrane zagadnienia
- Zagrożenia zdrowia publicznego. Część 2. Zdrowie człowieka a środowisko
- Zakażenia szpitalne. Wybrane zagadnienia
Depko Andrzej
Depta Adam
Dercz Maciej
Maciej Dercz - doktor nauk prawnych; radca prawny; dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia na Uczelni Łazarskiego; lider modułu tematycznego prowadzonego przez tę uczelnię MBA w ochronie zdrowia; współpracuje z centralnymi i regionalnymi jednostkami administracji publicznej oraz instytucjami naukowymi; autor i współautor wielu publikacji dotyczących prawnych aspektów ochrony zdrowia.
- Ustawa o działalności leczniczej. Komentarz
- Prawo publiczne ochrony zdrowia
- Dziecko - pacjent i świadczeniobiorca. Poradnik prawny
- Ustawa o zdrowiu publicznym. Komentarz
- Konstytucyjne prawo dziecka do szczególnej opieki zdrowotnej
Derkacz Agnieszka
Agnieszka Derkacz - pracownik organu kontroli skarbowej; prowadzi zajęcia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, wykładowca na kursach doskonalenia zawodowego z zakresu podatków; członek Stowarzyszenia Prawa Finansowego "Aureus" przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego; autorka publikacji z zakresu prawa podatkowego i administracyjnego.
Derlacz-Wawrowska Marta
Marta Derlacz-Wawrowska - radca prawny; asystent w Zakładzie Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie; specjalizuje się w prawie pracy.
Derlatka Joanna
Joanna Derlatka - doktor nauk prawnych, adiunkt na kierunku prawo na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach; ukończyła aplikację notarialną w Krakowie, autorka publikacji z zakresu postępowania cywilnego.
Derlatka Marta
Marta Derlatka - doktor nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UKSW - Katedra Prawa Konstytucyjnego. W latach 2000-2008 pracowała w Trybunale Konstytucyjnym na stanowisku radcy. W latach 2009-2010 pełniła funkcję pełnomocnika Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie prowadzi własną praktykę adwokacką. Autorka publikacji poświęconych polskiemu i niemieckiemu sądownictu konstytucyjnemu.
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ze schematami
- Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
Deryng Anna
Anna Deryng - doktor nauk prawnych; adiunkt w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Ustroju Samorządu Terytorialnego Instytutu Administracji na Wydziale Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie; były pracownik Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie; członek Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego; autorka i współautorka licznych publikacji naukowych z dziedziny prawa konstytucyjnego.
- Prawo konstytucyjne. Minirepetytorium
- Rzecznik praw obywatelskich jako wnioskodawca w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym
Deschamps Jean-Philippe
Descours Danuta
Danuta Descours - absolwentka Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania projektami, doktorantka w Katedrze Inżynierii Wiedzy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W pracy zawodowej w Śląskim Centrum Społeczeństwa Informacyjnego zajmuje się wdrażaniem systemów informatycznych w jednostkach administracji publicznej.
Despot-Mładanowicz Arkadiusz
Arkadiusz Despot-Mładanowicz - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor publikacji z dziedziny materialnego prawa administracyjnego, w szczególności prawa budowlanego oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.
- Proces inwestycji budowlanych
- Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz
- Prawo budowlane. Komentarz
- Prawo budowlane. Komentarz
- MERITUM Inwestycje budowlane
Deszczyński Bartosz
Devlin Nancy
Diupero Tadeusz
TADEUSZ DIUPERO, pracownik Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, jest specjalistą w zakresie bezpieczeństwa biernego pojazdów, biegłym sądowym czterech kadencji w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych i techniki samochodowej.
Długosz Zbigniew
Zbigniew Długosz - doktor nauk prawnych; radca prawny; ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz finanse i rachunkowość na Wydziale Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; odbył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie; ukończył International Study Program na Hochschule Pforzheim, uzyskując certyfikat z zakresu zarządzania międzynarodowego; posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej i szkoleniu podmiotów rynku finansowego; specjalizuje się w prawie ubezpieczeń gospodarczych, prawie usług płatniczych, prawie bankowym oraz prawie spółek.
Dmowski Andrzej
Andrzej Dmowski - doktor nauk prawnych, adwokat, doradca podatkowy, biegły rewident w Irlandii (Certified Public Accountant), biegły ds. wykrywania przestępstw i nadużyć gospodarczych (Certified Fraud Examiner), międzynarodowy audytor wewnętrzny (Certified Internal Controls Auditor), biegły sądowy z zakresu finansów, jak również wyceny podmiotów gospodarczych, certyfikowany księgowy; absolwent University of Cambridge (British Centre for English and European Legal Studies); specjalizuje się w zagadnieniach interdyscyplinarnych z zakresu prawa podatkowego, bilansowego oraz gospodarczego, w szczególności transakcji M&A oraz instrumentach finansowych; autor i współautor licznych publikacji.
Dmowski Jacek
Jacek Dmowski - doktor nauk prawnych, adiunkt w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni
Dmowski Paweł
Dmowski Stanisław
Dobaczewska Anna
Anna Dobaczewska - doktor habilitowany nauk prawnych; profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego; kierownik Zakładu Prawa Gospodarczego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji; radca prawny; specjalizuje się w publicznym prawie konkurencji, pomocy publicznej, finansowaniu rozwoju gospodarczego; autorka licznych publikacji.
Dobek-Rak Magdalena
Magdalena Dobek-Rak - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku (Wydział II); pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu.
Dobija Dorota
Prof. ALK dr hab. Dorota Dobija - doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego; stypendystka Fundacji Fulbrighta w University of Illinois Urbana-Champaign. Pracowała jako visiting professor na wielu uniwersytetach w USA i w Europie; koordynator kilku krajowych i międzynarodowych projektów badawczych; laureatka licznych nagród i wyróżnień naukowych. Jest autorką wielu prac z zakresu rachunkowości, zarządzania kapitałem intelektualnym i ładu korporacyjnego. Współpracuje z firmami konsultingowymi, w których zajmuje się doradztwem w zakresie projektowania systemów informacyjnych.
- Ład korporacyjny
- Komitety rad nadzorczych
- Audyt finansowy we współczesnych systemach społecznych
- Rachunkowość zarządcza. Analiza i interpretacja
Dobosiewicz Bartłomiej
Bartłomiej Dobosiewicz - doktorant w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; adwokat Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Dobosz Damian
Dobosz Izabela
Dr hab. Izabela Dobosz - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Opublikowała ok. 70 prac naukowych, m.in.: Procesy prasowe w Polsce w latach 1960-1975, Kraków 1979, Tajemnica korespondencji jako dobro osobiste oraz jej ochrona w prawie cywilnym, Kraków 1989, Prawo prasowe (z J. Bartą), Kraków 1989, współautorka Prawa mediów pod redakcją J. Barty, A. Matlaka, R. Markiewicza, Warszawa 2005.
Dobosz Piotr
Piotr Dobosz - doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego; prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. studiów administracyjnych na kadencję 2016-2020; w swych licznych publikacjach i badaniach naukowych zajmuje się zagadnieniami prawa administracyjnego, prawa samorządu terytorialnego, prawa ochrony zabytków, nauki administracji, historii prawa administracyjnego i ustroju konserwatorstwa polskiego; autor m.in. monografii: Administracyjnoprawne instrumenty kształtowania ochrony zabytków (1997) oraz Milczenie i bezczynność w prawie administracyjnym (2011).
Dobruk Marcin
Dobrzańska Sara
Dobska Monika
Dobski Paweł
dokumenty urzędowe
Dolata Stanisław
Stanisław Dolata - profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych; uznany autorytet w zakresie problematyki podatkowej; autor oraz redaktor naukowy licznych publikacji jej poświęconych; profesor zwyczajny na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej na kierunku Zarządzanie, członek Komisji Rozwoju Kadr, Nauki i Współpracy z Zagranicą AWF w Katowicach; członek Polsko-Niemieckiej Sieci Naukowców na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (Deutsch-Polnisches Netzwerk Wissenschaft ler für nachhaltige Entwicklung).
Dolecki Henryk
Henryk Dolecki - doktor habilitowany nauk prawnych; profesor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy; sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku; autor wielu publikacji, w tym komentarzy, monografii, rozpraw, artykułów, glos i recenzji.
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tomy I-V
- Postępowanie cywilne. Kazusy
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Artykuły 1096-1217
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom III
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV
- Postępowanie cywilne. Zarys wykładu
Doliwa Adam
Dolnicki Bogdan
Bogdan Dolnicki - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; radca prawny specjalizujący się w problematyce samorządowej; autor ponad stu prac naukowych z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa samorządu terytorialnego.
- Samorząd terytorialny w Polsce a sądowa kontrola administracji
- Ustawa o samorządzie województwa. Komentarz
- Formy współdziałania jednostek samorządu terytorialnego
- Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
- Samorząd terytorialny w Polsce i Portugalii. Analiza prawnoporównawcza
- Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
- Samorząd terytorialny
- Sposoby realizacji zadań publicznych
- Źródła prawa w samorządzie terytorialnym
Doman Małgorzata
Dr hab. Małgorzata Doman - pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Matematyki Stosowanej na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Doman Ryszard
Dr hab. Ryszard Doman - jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pełni funkcję kierownika Pracowni Ekonometrii Finansowej na Wydziale Matematyki i Informatyki
Domańska Monika
Monika Domańska - doktor nauk prawnych; adiunkt w Zakładzie Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; członek Biura Studiów i Analiz w Sądzie Najwyższym; autorka publikacji z dziedziny prawa Unii Europejskiej.
- Pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich
- Implementacja dyrektyw unijnych przez sądy krajowe
- Skutki braku notyfikacji przepisów technicznych ustawy o grach hazardowych dla wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej
Domański Grzegorz
- Rada nadzorcza spółki akcyjnej. Powoływanie, kompetencje, funkcjonowanie - aspekty prawne
- Kodeks spółek handlowych. Code of Commercial Companies. Polsko - angielski
Domański Maciej
Maciej Domański - doktor nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości; autor publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego; członek zespołu problemowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego do spraw zdolności do czynności prawnych osób niepełnosprawnych psychicznie; prowadzi zajęcia dydaktyczne z prawa cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Domińczyk Tadeusz
- Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom III
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz. Wydanie 5
Dominiak Marcin
Dominik Dagmara
Dominik-Ogińska Dagmara
dr Dagmara Dominik-Ogińska - absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Paris IX Dauphine oraz Uniwersytetu Paris Panthéon-Sorbonne w Paryżu; sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, dwukrotnie nagrodzona przez Międzynarodową Komisję Prawników tytułem Sędzia Europejski (2011 i 2014); autorka i współautorka artykułów i monografii z zakresu prawa podatkowego; członek (obecnie członek zarządu) International Association of Tax Judges, Association of European Administrative Judges i International Fiscal Association.
- Zasady prawa unijnego w VAT
- VAT. Wybór orzecznictwa
- Zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Komentarz
- Polskie prawo podatkowe a prawo unijne. Katalog rozbieżności
- Orzecznictwo w sprawach podatkowych. Komentarze do wybranych orzeczeń
- Orzecznictwo w sprawach podatkowych
Dominowska Joanna
Joanna Dominowska - doktor nauk prawnych; adiunkt w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej; adwokat; autorka licznych publikacji, ekspertyz i opinii prawnych z zakresu prawa fundacyjnego; doradza przy tworzeniu fundacji, prowadzi procesy gospodarcze zwiazane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez fundacje; w praktyce zawodowej, a także w działalności naukowej zajmuje się problematyką prawa cywilnego, fundacyjnego i stowarzyszeniowego.
Doniec Andrzej
Doroszewski Jan
Prof. dr hab. med. Jan Doroszewski - lekarz, członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN; przewodniczący Zespołu Języka Medycznego RJP; członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności; członek Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN; b. dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; b. kierownik Zakładu Biofizyki i Biomatematyki CMKP; emeryt.
Dorre-Kolasa Dominika
Dörre-Kolasa Dominika
Dominika Dörre-Kolasa - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, radca prawny. Autorka kilkunastu publikacji dotyczących ochrony dóbr osobistych pracowników, monitoringu w miejscu pracy, współdziałania pracodawcy ze związkami zawodowymi, molestowania seksualnego, mobbingu.
- Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
- Outline of Polish Labour Law System
- Terminowe umowy o pracę
- Prawo pracy. Diagramy
- Akty wykonawcze prawa pracy. Komentarz
- System prawa pracy. TOM I. Część ogólna
Dorska Dorota
Dorota Dorska, radca prawny, właściciel kancelarii prawnej w Warszawie. Specjalizuje się w szeroko rozumianych zagadnieniach prawnych obsługi cyklu inwestycyjnego i procesu budowlanego oraz w prawie pracy. Od ponad pięciu lat prowadzi wykłady i szkolenia kierowane do przedsiębiorców i pracowników administracji publicznej dotyczące prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz przepisów regulujących gospodarkę nieruchomościami. Autorka i współautorka publikacji prawnych i materiałów szkoleniowych z zakresu swojej specjalizacji, współpracuje z wydawnictwami prawniczymi, w tym z Wolters Kluwer Polska.
Dorska-Havaris Dorota
Dowgier Rafał
Rafał Dowgier - doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; wykładowca akademicki; autor szeregu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa podatkowego.
- Leksykon podatków i opłat lokalnych. 517 pytań i odpowiedzi
- Podatki i opłaty lokalne. 601 pytań i odpowiedzi
- Ordynacja podatkowa. Komentarz
- Prawo podatkowe. Minirepetytorium
Drabek Agata
Agata Drabek - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Integracji Europejskiej i Marketingu Międzynarodowego Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej; autorka monografii o zatrudnieniu nielegalnym oraz innych publikacji z zakresu rynku pracy dotyczących m.in. profilowania pomocy dla bezrobotnych, bezrobotnych do 30. roku życia; ekspert w dziedzinie rynku pracy Regionalnego Związku Pracodawców Ziemi Łódzkiej "Lewiatan".
- Nielegalne zatrudnienie w prawie polskim
- Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Komentarz
Drachal Janusz
Janusz Drachal - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dragon Piotr
Dral Antoni
Antoni Dral - doktor habilitowany nauk prawnych; profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Prawa i Administracji - Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, kierownik Zakładu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych; przez wiele lat łączył pracę naukowo-dydaktyczną z zatrudnieniem na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej i gospodarczej; autor wielu publikacji naukowych z zakresu prawa pracy.
- Powszechna ochrona trwałości stosunku pracy. Tendencje zmian
- System prawa pracy. TOM I. Część ogólna
- System prawa pracy. TOM II. Indywidualne prawo pracy. Część ogólna
Drapała Przemysław
Przemysław Drapała - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor w Katedrze Prawa Cywilnego Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie; radca prawny; autor licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego.
- Kodeks cywilny. Komentarz. Tom 4 i 5. Zobowiązania. Część szczegółowa
- PAKIET: Kodeks cywilny. Komentarz. Zawiera tomy: II, IV, V, VI
Drążkiewicz Karolina
Driczinski Sławomir
Dr Sławomir Driczinski - adiunkt na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim; starszy wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego
Drinoczi Timea
Drobek Piotr
Drobiec Łukasz
Łukasz Drobiec adiunkt w Katedrze Konstrukcji Budowlanych Politechniki Śląskiej w Gliwicach (doktorat 2004). Autor lub współautor około 110 publikacji naukowych z zakresu konstrukcji murowych, żelbetowych oraz diagnostyki konstrukcji, współautor około 300 ekspertyz i projektów obiektów kubaturowych. Członek PZITB, International Masonry Society, komitetu technicznego nr 233 ds. konstrukcji murowych oraz komitetu technicznego nr 252 ds. projektowania konstrukcji murowych.
Drobny Wojciech
Wojciech Drobny - doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Administracyjnego Instytutu Nauk Prawnych PAN, Naczelnik Wydziału w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, autor publikacji z zakresu prawa administracyjnego.
- Procedura administracyjna. Testy dla studentów
- ABC służby cywilnej
- Ustawa o pracownikach samorządowych. Komentarz
- Prawo administracyjne. Testy
- Ustawa o pracownikach urzędów państwowych. Komentarz
- Ustawa o służbie cywilnej. Komentarz
Drogosz Małgorzata
Małgorzata Drogosz - pedagog, dyplomowany nauczyciel, wizytator Kuratorium Oświaty. W zakresie swojej działalności zawodowej, poświęconej głównie nadzorowi pedagogicznemu Szkolnych Schronisk Młodzieżowych, organizacji wypoczynku dzieci, młodzieży oraz krajoznawstwu i turystyce szkolnej, współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Komendą Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym w Kielcach.
Drosik Jacek
Drozd Stanisław
Stanisław Drozd - adwokat w praktyce postępowań sądowych i arbitrażowych. Jest również niewykonującym zawodu solicitorem Anglii i Walii. Zajmuje się arbitrażem oraz tzw. zarządzaniem sporem i łączeniem alternatywnych metod konstruktywnego rozwiązywania złożonych sporów gospodarczych.
Drozdowicz Krzysztof
Dróżdż Dominika
Dominika Dróżdż - obroniła pracę doktorską w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się tematyką związaną z międzynarodowym prawem karnym, zwłaszcza zbrodnią ludobójstwa. Jest prelegentką na międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Publikuje w kraju i za granicą na tematy związane z międzynarodowym prawem karnym, humanitarnym i prawami człowieka. Jest adiunktem w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.
Drucker Peter F.
PETER F. DRUCKER - zdobywał wykształcenie w Austrii i w Anglii. W roku 1929 rozpoczął pracę jako zagraniczny korespondent prasowy i jako ekonomista w międzynarodowym banku w Londynie. Od roku 1937 pracował w Stanach Zjednoczonych, początkowo jako ekonomista w grupie brytyjskich banków i firm ubezpieczeniowych , a następnie jako konsultant do spraw zarządzania w największych amerykańskich i zagranicznych firmach doradczych. Prawdziwą karierę zrobił jako wykładowca i nauczyciel, najpierw jako profesor politologii i filozofii w Bennington College, a następnie przez ponad 20 lat jako profesor zarządzania. Od 1971 r. był profesorem nauk społecznych.
Drwiłło Andrzej
Andrzej Drwiłło - profesor doktor habilitowany nauk prawnych. Jego życie zawodowe jest związane nierozerwalnie z dziedziną prawa finansowego. Na studiach prawniczych przygotował pracę magisterską z prawa podatkowego. Po studiach, jako stypendysta, pracował w Narodowym Banku Polskim. Doktorat z ekonomii uzyskał w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Z chwilą utworzenia Uniwersytetu Gdańskiego podjął pracę w Katedrze Prawa Finansowego na stanowisku adiunkta, docenta i później profesora. Przez 20 lat kierował Katedrą Prawa Finansowego, tworząc zespół utalentowanych i pracowitych nauczycieli akademickich. Przyjaźnie, które się w nim nawiązały oraz wzajemne wspieranie w najtrudniejszych sytuacjach sprawiły, że ów zespół stał się ewenementem w skali kraju. Po przejściu na emeryturę Profesor podjął pracę w uczelni prywatnej - w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Kieruje Katedrą Prawa Finansowego i Finansów. Nie zaprzestał działalności naukowej. Jest autorem wielu publikacji, uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, pisze recenzje dorobku naukowego nauczycieli akademickich ubiegających się o tytuł profesora, stopień doktora habilitowanego i doktora nauk prawnych.
Drynkorn Hanna
Drywa Anna
Anna Drywa - doktor nauk prawnych, prawnik praktyk - doświadczenie zdobyła w administracji publicznej, obecnie pracuje w kancelarii radcy prawnego; autorka publikacji z zakresu prawa podatkowego.
Drzazga Jacek
Jacek Drzazga - starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC w zespole Sporów Podatkowych oraz Doradztwa Regulacyjnego (Litigation & Regulatory). Specjalizuje się w doradztwie w sporach przed organami administracji podatkowej oraz przed sądami administracyjnymi, w szczególności w zagadnieniach proceduralnych, w tym sporządzaniu skarg i skarg kasacyjnych oraz ogólnym prawie podatkowym. Uczestniczył w licznych sprawach spornych dotyczących podatków, prowadzonych przeciwko organom podatkowym i celnym, włączając w to kontrole podatkowe i skarbowe oraz postępowania podatkowe i sądowo-administracyjne.
- Orzecznictwo w sprawach podatkowych. Komentarze do wybranych orzeczeń
- Jednolity Plik Kontrolny
- Orzecznictwo w sprawach podatkowych
Drzewiecka Ewa
Ewa Drzewiecka - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; pracownik Instytutu Nauk Prawnych PAN; przygotowała rozprawę doktorską na temat umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. Specjalizuje się w zakresie prawa pracy, jest autorką poradników dla pracodawców i pracowników oraz publikacji m.in. w "Gazecie Prawnej" i "Rzeczpospolitej".
- Obowiązki pracodawców w 2013 r.
- Kodeks pracy - zmiany w 2013 r.
- Wynagrodzenia 2013 - zmiany w zasadach wyliczania
Drzewiecki Andrzej
Drzymała Bartosz
Dubel Lech
Prof. dr hab. Lech Dubel - kierownik Katedry Doktryn Politycznych i Prawnych WPiA UMCS w Lublinie. Specjalizuje się w średniowiecznej i współczesnej myśli politycznej i prawnej. Autor podręczników z zakresu historii doktryn politycznych i prawnych oraz nauki o państwie i polityce.
- Elementy nauki o państwie i polityce
- Historia doktryn politycznych i prawnych do schyłku XX wieku
- Historia doktryn politycznych i prawnych. Testy
Dubowik Anna
Anna Dubowik - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; autorka i współautorka licznych opracowań naukowych, w tym komentarzy, artykułów i glos; główny przedmiot jej zainteresowań stanowi problematyka pozaumownych stosunków pracy oraz zatrudnienia w sferze publicznej, a także zagadnienia dotyczące kształtowania treści stosunku pracy oraz zbiorowego prawa pracy.
- Prawo urzędnicze
- Prawo urzędnicze. Komentarz
- Akademickie prawo pracy
- System prawa pracy. TOM IV. Indywidualne prawo pracy. Pozaumowne stosunki pracy
Duda Jerzy
Duda Juliusz
JULIUSZ DUDA - adwokat wykonujący praktykę adwokacką w Kielcach. Członek Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego w Warszawie.
Duda Katarzyna
Katarzyna Dudka - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; profesor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
Duda Michalina
- Publiczne prawo bankowe. Prawo celne. Prawo dewizowe. Kompendium akademickie
- Prawo finansów publicznych. Kompendium akademickie
Dudar Grzegorz
Grzegorz Dudar - prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, asystent sędziego WSA w Białymstoku.
Dudka Katarzyna
Katarzyna Dudka - profesor doktor habilitowany nauk prawnych, zatrudniona w Katedrze Postępowania Karnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; członek m.in. Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Lublinie oraz Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego; przez lata była profesorem Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i członkiem Zespołu Doradców ds. Ofiar Przestępstw przy Prokuratorze Generalnym; radca prawny; autorka ponad 100 publikacji z zakresu postępowania karnego, prawa karnego i praw człowieka oraz wielu raportów IWS na temat praktyki stosowania prawa przez polskie organy wymiaru sprawiedliwości.
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiająca normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Komentarz
- Postępowanie karne. Kazusy z rozwiązaniami
- Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Komentarz
- System Prawa Karnego Procesowego. Tom X. Postępowanie przygotowawcze
- Kodeks postępowania karnego. Wybór orzecznictwa z komentarzem
- Praktyka stosowania nieizolacyjnych środków zapobiegawczych w polskim procesie karnym
- System Prawa Karnego Procesowego. Tom VI. Strony i inni uczestnicy postępowania karnego
- Postępowanie karne
- Postępowanie karne. Kazusy z rozwiązaniami
- Kodeks postępowania karnego. Komentarz
Dudzik Jarosław
Jarosław Dudzik - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Komentarz TOM 1
- Własność przemysłowa. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Dudzik Sławomir
Prof. dr hab. Sławomir Dudzik - Profesor w Katedrze Prawa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego; jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień prawa konkurencji, prawa pomocy państwa dla przedsiębiorstw, regulacji sektorów infrastrukturalnych (w tym energetyki i telekomunikacji) oraz prawa ustrojowego Unii Europejskiej; autor m.in. monografii: Działalność gospodarcza samorządu terytorialnego. Problematyka prawna (Kraków 1998), Pomoc państwa dla przedsiębiorstw publicznych w prawie Wspólnoty Europejskiej. Między neutralnością a zaangażowaniem (Kraków 2002) oraz Współpraca Komisji Europejskiej z organami ochrony konkurencji w sprawach kontroli koncentracji przedsiębiorstw (Warszawa 2010).
- Współpraca Komisji Europejskiej z organami ochrony konkurencji w sprawach kontroli koncentracji przedsiębiorstw
- Prawo Unii Europejskiej a prawo konstytucyjne państw członkowskich
Dudzikowa Maria
Maria Dudzikowa - profesor zwyczajna doktor habilitowana nauk humanistycznych, polonistka, pedagożka; przez 20 lat kierowała Zakładem Pedagogiki Szkolnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkini Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, przewodnicząca Sekcji ds. Rozwoju Młodych Naukowców KNP PAN oraz Zespołu Badania Kultury Szkoły przy KNP PAN, w latach 1993-2015 wiceprzewodnicząca Komitetu; autorka wielu publikacji.
Dudzińska Maria
Maria Dudzińska - radca prawny w kancelarii Gessel, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze postępowań spornych przed sądami powszechnymi, w mediacji i arbitrażu. Doświadczenie zdobywała m.in. jako asystent prawny w Sądzie Arbitrażowym Lewiatan. Autorka publikacji dotyczących rozwiązywania sporów, w tym przed sądami polubownymi. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Dukiet-Nagórska Teresa
Teresa Dukiet-Nagórska - profesor Uniwersytetu Śląskiego, kieruje Katedrą Prawa Karnego i Kryminologii, autorka dwóch monografii ("Pasożytnictwo społeczne w świetle badań empirycznych", "Tzw. przestępstwa zbiorowe w polskim prawie karnym") i około 80 artykułów. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach prawa karnego materialnego, od wielu lat zajmuje się problematyką prawa medycznego i odpowiedzialności karnej lekarza.
Dul Rafał
Rafał Dul - doktor nauk prawnych, wieloletni pracownik w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie na stanowisku asystenta oraz starszego asystenta sędziego; obecnie radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie; prowadzi własną Kancelarię Radcowską, która specjalizuje się w prawie administracyjnym i w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz Sądem Najwyższym; członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Płocku (obecnie niewykonujący zawodu); autor publikacji z zakresu postępowania cywilnego, sądowoadministracyjnego oraz prawa administracyjnego.
Dumkiewicz Małgorzata
Małgorzata Dumkiewicz - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; radca prawny; autorka publikacji z zakresu prawa handlowego, m.in. monografii Wspólność udziałów w spółce z o.o. (Warszawa 2011) oraz komentarza Kodeks spółek handlowych. Wybór orzecznictwa (Warszawa 2015).
- Wspólność udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
- Pozakodeksowe umowy handlowe
- Kodeksowe umowy handlowe
- Kodeks spółek handlowych. Wybór orzecznictwa
- Odpowiedzialność odszkodowawcza za podejmowanie wadliwych uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych
- Umowy w obrocie gospodarczym. Wzory. Komentarze. Orzecznictwo
Duncan W. Jack
W. Jack Duncan jest profesorem zarządzania w Graduate School of Management oraz profesorem zarządzania organizacjami ochrony zdrowia w School of Public Health Uniwersytetu Alabamy w Birmingham.
Duniewska Zofia
Zofia Duniewska - profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego; kierownik Zakładu Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UŁ; autorka wielu publikacji z zakresu prawa administracyjnego.
- Legislacja administracyjna
- Prawo administracyjne. Pojęcia, instytucje, zasady w teorii i orzecznictwie
- Prawo administracyjne materialne
- Zasady w prawie administracyjnym. Teoria, praktyka, orzecznictwo
Duraj Tomasz
Tomasz Duraj - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; kierownik studiów podyplomowych: zarządzanie zasobami ludzkimi z elementami prawa pracy oraz prawo pracy dla pracodawców i kadry kierowniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa pracy; specjalizuje się w problematyce indywidualnego prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji prawnej pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, prawa urzędniczego oraz spółdzielczego stosunku pracy.
- 40 lat Kodeksu pracy
- Prawo urzędnicze. Komentarz
- System prawa pracy. TOM VII. Zatrudnienie niepracownicze
- Akty wykonawcze prawa pracy. Komentarz
- System prawa pracy. TOM IV. Indywidualne prawo pracy. Pozaumowne stosunki pracy
Durzyńska Magdalena
Durzyńska Magdalena - sędzia, dr, wschodzący autorytet z zakresu gospodarki nieruchomościami, sędzia cywilista, pracę doktorską obroniła w Instytucie Nauk Administracyjnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie na studiach podyplomowych prowadzi zajęcia z zakresu gospodarki nieruchomościami.
Duszka-Jakimko Hanna
Hanna Duszka-Jakimko - doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego; do obszaru jej zainteresowań naukowych należą: teoria prawa, filozofia prawa, teoretyczne uwarunkowania alternatywnego rozwiązywania sporów prawnych, koncepcje społeczeństwa obywatelskiego, kultura prawna.
Duszyńska Monika
Dutkiewicz Beata
Beata Dutkiewicz - doradca podatkowy prowadzący samodzielną Kancelarię Dutkiewicz Doradca Podatkowy (zał. 1992 r.), wspólnik spółki doradztwa podatkowego "taxinvest" sp. z o.o. W latach 2002-2010 członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz działającej w jej ramach Komisji Prawa Podatkowego, w latach 2010-2014. Wiceprzewodnicząca Świętokrzyskiego Oddziału KIDP. W latach 2007-2014 członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego przy Ministrze Finansów. Członek założyciel Stowarzyszenia Klub Doradców Podatkowych. Autor bądź współautor publikacji prasowych z dziedziny prawa podatkowego, w latach 2006-2013 redaktor prowadzący i współautor ukazującej się corocznie publikacji "Vademecum Doradcy Podatkowego". Autor i współautor programu komputerowego "Audyt Podatkowy VAT" oraz "Audyt Podatkowy CIT" (wyd. Datev eG - Niemcy).
Duży Jerzy
Jerzy Duży - doktor nauk prawnych; prokurator Wydziału VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy; adiunkt w Zakładzie Podstaw Prawa Medycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa karnego gospodarczego, prawa karnego skarbowego oraz procesu karnego.
Dybaś Maciej
Maciej Dybaś - menedżer w Dziale Prawno-Podatkowym PwC w zespole Podatków Pośrednich, doradca podatkowy z 10-letnim doświadczeniem w dużych firmach konsultingowych. Od 2010 roku zajmuje się doradztwem w obszarze VAT w PwC. Przeprowadzał z sukcesem wiele projektów optymalizacyjnych dla podmiotów posiadających ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego (banki, zakłady ubezpieczeń). Ponadto zaangażowany jest w projekty łączące doradztwo podatkowe i regulacyjne, a także komponent IT - w szczególności wdrożenie nowych systemów i rozwiązań dotyczących odliczania VAT.
Dybka Rafał
Rafał Dybka - adwokat; związany z branżą budowlaną i obsługą podmiotów gospodarczych w niej uczestniczących. Posiada bogate doświadczenie w zabezpieczaniu roszczeń z tytułu umów budowlanych, w tym poprzez ustanawianie zastawów oraz egzekucji należności. Jest autorem publikacji oraz trenerem z zakresu zabezpieczeń i windykacji należności.
- Zastaw rejestrowy i rejestr zastawów. Komentarz
- Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Komentarz
Dybka Rafał
Rafał Dybka - adwokat; specjalizuje się w postępowaniach administracyjnych, w tym w szczególności w kontrolach urzędowych dla podmiotów prowadzących działalność regulowaną; uczestniczył w szeregu analiz prawnych due diligence pod kątem identyfikacji ryzyka prawnego dla branży chemicznej i farmaceutycznej.
Dybowski Maciej
Dydenko Jerzy
Jerzy Dydenko - rzeczoznawca majątkowy; kierownik naukowy i wykładowca międzyuczelnianego studium podyplomowego wyceny nieruchomości Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wykładał w Maroku, Algierii, Armenii i Gruzji; wieloletni biegły sądowy z zakresu konstrukcji budowlanych i gospodarki nieruchomościami; wieloletni członek Państwowej Komisji Kwalifi kacyjnej ds. uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości; współautor norm zawodowych rzeczoznawców majątkowych; autor i redaktor kilkudziesięciu prac naukowych, w tym monografii Szacowanie nieruchomości (Warszawa 2015).
Dyl Anna
Dyl Krzysztof
Dyl Marcin
Marcin Dyl - doktor habilitowany nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; pracę naukową łączy z praktyką - był m.in. dyrektorem Departamentu Prawnego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, członkiem rad nadzorczych spółek publicznych, obecnie jest Prezesem Zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, pełni również funkcję Wiceprezesa Sądu Izby Domów Maklerskich; jego zainteresowania naukowe koncentrują się na jurysdykcyjnym postępowaniu administracyjnym (współautor komentarza do kodeksu postępowania administracyjnego) oraz prawie administracyjnym gospodarczym - współautor systemu prawa administracyjnego, systemu prawa prywatnego, książek dotyczących funkcjonowania rynku kapitałowego; autor wielu artykułów i glos.
- Środki nadzoru na rynku kapitałowym
- Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółkach publicznych. Komentarz
Dyląg Renata
Dynowski Piotr
Piotr Dynowski, LL.M. - radca prawny; specjalista w zakresie prawa handlu elektronicznego, reklamy, mediów, prawa telekomunikacyjnego oraz ochrony własności intelektualnej; wieloletni wykładowca akademicki; autor wielu publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa nowych technologii oraz prawa reklamy.
Dyrda Adam
Adam Dyrda - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Teorii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego; autor monografii Konwencja u podstaw prawa (2013), a także ponad 20 artykułów dotyczących pozytywizmu prawniczego, pragmatycznej teorii prawa oraz sporów teoretycznych w prawie i filozofii.
- Konwencja u podstaw prawa. Kontrowersje pozytywizmu prawniczego
- Metodologiczne dychotomie. Krytyka pozytywistycznych teorii prawa
- Teoria i filozofia prawa
Dziadzio Andrzej
prof. dr hab. Andrzej Dziadzio - kierownik Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego; autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w polskich i zagranicznych wydawnictwach naukowych.
Dziamski Łukasz
Łukasz Dziamski - adwokat specjalizujący się w prawie i postępowaniu administracyjnym, jak również w problematyce styku regulacji prawa cywilnego i administracyjnego; autor opracowań z tego zakresu, w tym dotyczących zagadnień organizacji kształcenia wyższego.
- Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Zagadnienia proceduralne
- Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz
Dziczek Roman
Roman Dziczek - sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie; specjalista w zakresie prawa rzeczowego i spółdzielczego; autor wielu opracowań i komentarzy dotyczących szeroko rozumianej problematyki mieszkaniowej i nieruchomości.
- Ochrona praw lokatorów. Dodatki mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów
- Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych
- Służebność przesyłu i roszczenia uzupełniające. Wzory wniosków i pozwów sądowych. Przepisy
- Zarządzanie nieruchomościami lokalowymi przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli lokali
- Postępowania cywilne w sprawach dotyczących nieruchomości
- Własność lokali. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych
- Prawo mieszkaniowe w praktyce. Wzory pozwów i wniosków sądowych
- Użytkowanie wieczyste w obrocie prawnym. Roszczenia o przewłaszczenie. Wzory pozwów sądowych
Dziedzic-Bukowska Joanna
Joanna Dziedzic-Bukowska - doktor nauk prawnych; radca prawny specjalizujący się w procesie inwestycyjno-budowlanym; przez trzynaście lat orzecznik w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie w wydziale zajmującym się prawem budowlanym i planowaniem przestrzennym; trener prowadzący szkolenia z zakresu procesu inwestycyjno-budowlanego dla urzędników administracji publicznej.
- Leksykon prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami
- Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz
Dziemaszkiewicz-Kwiecińska Aleksandra
Aleksandra Dziemaszkiewicz-Kwiecińska - radca prawny, LL.M., Managing Director, Of Counsel w Grupie OpusNet, mentor w Fundacji Liderek Biznesu. Wykładowca na studiach podyplomowych SGH "Międzynarodowe strategie podatkowe". Posiada doświadczenie w doradztwie prawnopodatkowym, zdobywane w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech, w tym w firmach z grupy tzw. Wielkiej Czwórki, a także jako prawnik in-house. Autorka publikacji z zakresu prawa i podatków. Stypendystka MEN oraz Konrad Adenauer Stiftung.
Dziemidok-Olszewska Bożena
Dzienisiuk Dorota
Dorota Dzienisiuk - adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych, szczególnie w problematyce koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej.
Dzienkiewicz Wanda
Dziergawka Anna
Dzierżanowska Joanna
Joanna Dzierżanowska - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół prawa dowodowego, a zwłaszcza problematyki dowodów naukowych, teorii opiniowania i dowodu z opinii biegłego.
Dzierżanowski Włodzimierz
Włodzimierz Dzierżanowski - doktor nauk prawnych; wykładowca w Katedrze Prawa Administracyjnego Uczelni Łazarskiego; prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna sp. z o.o. specjalizującej się w dziedzinie finansów publicznych, pomocy publicznej, zamówień publicznych oraz wydatkowania środków pochodzących ze wsparcia UE; były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych oraz były zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; autor publikacji z zakresu integracji europejskiej, zamówień publicznych i finansów publicznych, współautor książki Prawo zamówień publicznych. Komentarz (Warszawa, 2012).
Dzierżewicz Zbigniew
Zbigniew Dzierżewicz - jest projektantem i rzeczoznawcą budowlanym, znawcą prawa budowlanego, przepisów techniczno-budowlanych oraz technicznych zasad procesów projektowania i budowania. Pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Katowicach. W latach 2003-2010 był odpowiedzialny za przeprowadzanie postępowań weryfikacyjnych i egzaminów oraz wydawanie decyzji w sprawie nadawania uprawnień budowlanych. Od 2005 r. zajmuje się interpretacją i wyjaśnianiem treści uprawnień budowlanych wydawanych w latach 1928-2010 w świetle art. 113 § 2 k.p.a. na potrzeby członków Izby Inżynierów Budownictwa. W latach 1996-2005 wykładał na Politechnice Śląskiej.
Dzierzgowska Irena
Dzierzgowska Irena - dawniej wicekurator oświaty, autor i edukator w programie Unii Europejskiej TERM-IAE, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie premiera Jerzego Buzka. Obecnie redaktor naczelna miesięcznika "Dyrektor Szkoły". Autorka poonad 20 książek i poradników. Współautorka programów "Partnerskie Przedszkole", "Szkoła Zarządzająca Wiedzą", a także projektów edukacyjnych realizowanych na Ukrainie i w Macedonii.
Dziewulska Monika
Monika Dziewulska - prawnik; autorka publikacji z zakresu postępowania cywilnego
- Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Komentarz
- Zabezpieczenie spadku i spis inwentarza. Komentarz do art. 627-639 k.p.c.
Dziuba Marek
Marek Dziuba - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Literaturoznawstwa Germańskiego Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Dziuban Ewelina
Dziubińska-Lechnio Ewa
Ewa Dziubińska-Lechnio - specjalistka z dziedziny ubezpieczeń społecznych w Departamencie Świadczeń Emerytalno-Rentowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Vall Michał du
Michał du Vall (1952-2012) - profesor doktor habilitowany nauk prawnych, był specjalistą z zakresu prawa własności przemysłowej i prawa konkurencji; autor (lub współautor) przeszło 200 publikacji z tego zakresu, w tym między innymi Prawa własności przemysłowej (we współautorstwie z Ewą Nowińską i Urszulą Promińską, pięć wydań) oraz Komentarza do ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (we współautorstwie z Ewą Nowińską, sześć wydań); ekspert Sejmu, Senatu, Urzędu Patentowego RP, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwa Gospodarki, a także Komisji Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych (WIPO) oraz Europejskiego Urzędu Patentowego. Był również radcą prawnym, partnerem w kancelarii specjalizującej się w prawie patentowym, gospodarczym i prawie konkurencji. W latach 2008-2012 był prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Vall Paweł du
Paweł du Vall - absolwent studiow prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2012), stypendysta Uniwersytetu w Zurychu (2011). Ukończył dwujęzyczny program LLM z zakresu prawa europejskiego w College of Europe (College d'Europe) w Brugii (2015). Odbył staże zawodowe między innymi w Europejskim Urzędzie Patentowym (2014) i Komisji Europejskiej (2016), koncentrując się na zagadnieniach prawno-politycznych międzynarodowej ochrony prawa własności intelektualnej. Uczestnik zagranicznych szkół letnich z zakresu prawa międzynarodowego. Jego zainteresowania zawodowe obejmują prawo i sprawy europejskie, w tym wspólną politykę handlową UE. Pasjonat spraw międzynarodowych, znawca historii i architektury Krakowa.