Opis:
Paweł Barnik doradca podatkowy, ekonomista, zastępca Dyrektora Departamentu ds. Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.; specjalizuje się w zakresie podatku VAT; doświadczony wykładowca problematyki podatku VAT; prowadzi szkolenia dla organów podatkowych, jednostek samorządu terytorialnego, branży spożywczej, handlowej, farmaceutycznej, TSL, ubezpieczeń społecznych, wodociągowej, energetycznej, szkolnictwa wyższego, jednostek kulturalnych.
Karolina Gierszewska doradca podatkowy, prawnik; członek zarządu i Dyrektor Departamentu Podatków w ECDDP Sp. z o.o.; specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem VAT oraz postępowaniem przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi; uczestniczy w czynnościach bieżącego doradztwa podatkowego, konsultacjach i audytach podatkowych; prowadzi wykłady związane z tematyką podatku od towarów i usług oraz szkolenia dla branży turystycznej, transportowej, medialnej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej i wielu innych.
Publikacja w formie krótkich pytań i przystępnych odpowiedzi omawia zmienione przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące wystawiania faktur. W opracowaniu w sposób unikalny zaprezentowano obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz zawarto wiele przykładów obrazujących wątpliwości podatników, wzbogacając je aktualnym orzecznictwem judykatury i stanowiskiem organów podatkowych.
Autorzy usystematyzowali tematykę związaną z rodzajami faktur, ich obowiązkowymi elementami, prawidłową datą wystawienia/sprzedaży, sposobem korygowania błędów na fakturach i wszelkimi wątpliwościami, jakie powstają w toku ich wystawiania i przechowywania. W przystępny sposób omówili także regulacje związane z kursami walut, które należy zastosować w przypadku faktury walutowej.
Czytelnik znajdzie tu m.in. odpowiedzi na następujące pytania:
W jakim terminie wystawić fakturę oraz jaką datę sprzedaży w niej wykazać?
Jak postąpić w sytuacji, gdy wystawiono fakturę zaliczkową, a zaliczki nie otrzymano?
Czy paragon fi skalny może zastąpić fakturę uproszczoną?
Kiedy trzeba wystawić fakturę rozliczeniową, uproszczoną, korygującą?
Co to jest refaktura i kiedy się ją wystawia?
Kiedy istnieje obowiązek wystawienia faktury korygującej?
Czy faktura korygująca musi zawierać informację o przyczynie jej wystawienia?
Jakie są skutki zastosowania na fakturze błędnej stawki podatku VAT?
Kiedy można stosować faktury elektroniczne?
Jaka jest kara za wystawienie faktury wadliwej i nierzetelnej?
Opracowanie w szczególności ma pomóc w zgodnym z obowiązującym stanem prawnym wystawianiu faktur. Służyć temu będą również zamieszczone w nim przykładowe wzory niektórych typów faktur.
Szczegóły towaru